A Seuso-kincs – A Magyar Nemzeti Múzeum vándorkiállítása, 2017–2018

A Seuso-kincs 2017. október 29-én a Magyar Nemzeti Múzeum szervezésében országos körútra indul, elsőként a Szent István Király Múzeumban mutatkozik be. A késő római császárkor egyik legjelentősebb ezüstkincse Székesfehérvár után Zalaegerszeg, Kaposvár, Kecskemét, Miskolc és Nyíregyháza múzeumában lesz látható.
A római császárkor késői szakaszából (4. ˗ 5. század) származó kincslelet nevét az úgynevezett Seuso-tál feliratán megnevezett tulajdonosáról, Seusóról kapta, aki a Római Birodalom latin és görög kultúrán nevelkedett gazdag elitjéhez tartozott. Nevét más történeti forrás nem őrizte meg, de elképzelhető, hogy a hivatali apparátus tagjaként vagy a hadsereg tisztjeként császári szolgálatban állt. Családjának vagyonához nemcsak ezüstedények, hanem egy Balaton környékén fekvő nagybirtok és villa is hozzátartozhatott.

A Seuso-kincs ezüstedényei minden bizonnyal saját koruk művészetének is csúcsdarabjai. Ez a különleges eszmei és anyagi értékkel bíró műtárgyegyüttes, mielőtt méltó helyét elfoglalná a Magyar Nemzeti Múzeumban, hat vidéki múzeumban is bemutatkozik.

A Seuso-kincs vándorkiállítás helyszínei és időpontjai:

• Székesfehérvár, Szent István Király Múzeum
    2017. október 29. – november 19.
  • Zalaegerszeg, Göcseji Múzeum
    2017. november 28. – december 17.
  • Kaposvár, Rippl-Rónai Múzeum
    2017. december 29. – 2018. január 21.
  • Kecskemét, Katona József Múzeum
    2018. január 30. – február 18.
  • Miskolc, Herman Ottó Múzeum
    2018. február 27. – március 18.
  • Nyíregyháza, Jósa András Múzeum
    2018. március 27. – április 15.