„A Vikingek előtt…" - Harci áldozat a mocsárból

Újabb, különleges kiállítás várja a Múzeumok Éjszakája óta a látogatókat a Déri Múzeumban. Az interaktív tárlat Dániából, az aarhusi Moesgaard Múzeum gyűjteményéből érkezett Debrecenbe, s az élmény, amelyet kínál, nem pusztán hazánkban, de a Kárpát-medencében is szokatlan.

Illerup Ådal neve legtöbbünknek semmit nem mond. Magyarul ez az Illerup folyó völgye, ami nem egyszerűen egy mocsaras folyóvölgy, hanem a vikingeket megelőző időszak, Skandinávia római vaskorának talán leghíresebb régészeti lelőhelye.  Kr. u. 205-ben, Germania Provincia északi határán túl egy római fegyverekkel felszerelt, római zsoldban álló sereg indult portyázni, de a helyi vaskori hadurak csapata véres ütközetben legyőzte a betolakodókat. A csata után a győztesek összegyűjtötték a legyőzött támadók, és az elesett védők fegyvereit, felszerelését. Egy monumentális szertartás keretében elpusztították a még ép fegyvereket, feláldozták a hadifoglyokat, és a mocsárba süllyesztve ajánlottak fel mindent, áldozati ajándékként a harc- és a hadak istenének. A késői utókor (az aarhusi Moesgaard Múzeum munkatársai) által készített animációs film jóvoltából a Déri Múzeumba látogatók nemcsak a tárgyi bizonyítékokat láthatják, de bepillanthatnak a hatalmas csata forgatagába, és a skandináv mocsári áldozatok különös világába.

A kiállítás 2018 július 23-tól október 14-ig látható a Déri Múzeum Kupolájában.